Populární kriminalista Harry Hole přednáší ve svém desátém příběhu na policejní akademii. Tématem je motiv vraždy. “Vyšetřování každé vraždy by mělo začínat otázkou “Proč?”, “ říká svým studentům. A dodává, že odpověď na “proč” je ale k ničemu, pokud nezjistíme i “jak”, tedy nenajdeme důkazy. Tak mě tak napadá, že je to výstižná paralela i k mnohem běžnějším životním situacím. K plánům a cílům, které si stanovujeme.

“Ten, kdo má proč žít, má odpověď na každé jak.” 
Friedrich Nietzsche

Pokud se chceme v životě dotýkat cílových pásek, měli bychom však umět pracovat s oběma otázkami. Rozhodující je uvedené pořadí.

A proč je to důležité? Protože otázka “proč” se ptá po podstatě a smyslu věcí, je znakem zvídavosti, přemýšlení, hledání souvislostí, příčin a důsledků. Na rozdíl od “jak”, tou se ptáme po způsobu, technice, formě.

Když si umíme odpovědět na otázku “proč”, znamená to, že jsme více vnitřně motivováni, že nás plnění úkolu bude více bavit a snáze také dosáhneme cíle. To vše spolu velmi souvisí: smysluplnost – flow (radost z procesu) – úspěch.

Jsme však spíše odborníky na “jak”. Osho, indický duchovní guru, mluvil o “jakismu”. Tvrdil, že celý svět i naši mysl ovládla potřeba vědět, jak na to (na úspěch, bohatství, vliv, lásku), ale “jak” není vůbec důležité, redukuje život na technologii.

“Proč” jsou naše motivace

Jedno je jisté, otázka “proč” by měla směřovat do našich individuálních niter. Nejen, že nám ukáže, jaký má věc nebo úkol pro nás konkrétně smysl, umožní nám třídit si možnosti. Těch nám současný svět nabízí tolik, že je nutné umět si vybrat, stanovit si priority. A pokud si při každém nápadu odpovíme, proč bychom vůbec měli, jsme na té lepší cestě nápad zrealizovat a užít si i cílových vavřínů. Tou odpovědí objevíme a popíšeme si svou motivaci.

Pak teprve přichází na řadu otázka “jak”. Vědět, co chceme a proč, nestačí, pokud si neumíme určit způsob, jak toho dosáhneme. K motivu potřebujeme i důkazy.

Jsme lovci technik. Tak moc rádi chodíme na rozvojové kurzy, čteme knihy o tom, jak něčeho dosáhnout. A když technika nefunguje, hledáme novou, lepší, modernější, vyspělejší a ideálně i snadnější.

Ale tam, kde není SMYSLUPLNÉ PROTOŽE, i ty nejlepší techniky selhávají.

Takže příště, až dostanete nějaký nápad (co si koupit, co se naučit, co udělat, co vidět, co podniknout atd. atd.), ptejte se nejdřív sami sebe “proč?”. A teprve potom, co ze sebe dostanete nějakou smysluplnou odpověď, hledejte “jak na to”.

A víte co? Rovnou si to vyzkoušejte.