Líbí se mi, když někdo umí kreslit. Nebo malovat. A protože jsem zastánce toho názoru, že to může umět každý, rozhodla jsem se přihlásit na kurz. Stačí si totiž věřit a pilovat techniku. A kreslit. A kreslit. A kreslit. A potom … kreslit.

Při hledání vhodného místa, kde takové dovednosti pochytit, jsem si nemohla nevšimnout Draw Planet. Když hledáte kurz kreslení, narazíte na ně na každém kroku. Líbila se mi jejich pestrá nabídka a stejně pestré ukázkové obrázky na stránkách. Na druhou stranu mě možná víc děsily. Koukáte na ně a říkáte si “Tohle jako kreslili ti účastníci? Mám tam vůbec chodit? To přece já nedám. Budu tam za úplnýho lůzra.” Strachu ale netřeba, většina těch obrázků na webu je profi, od lektorů kurzů. Chápu, proč je tam dávají, mají lákat: “Kreslení je tak sexy” nebo “Tohle všechno se tady naučíte”. Ale v kurzu jsme se shodly, že většinu to spíš vyděsilo jako mě. Taky pak máte nepřiměřené očekávání vůči svému výkonu. A i hezky začátečnicky nakreslený obrázek vás neuspokojí, protože před očima máte ty poklady z webu. A automaticky to srovnáváte. Bez šance i jenom na remízu.

Proč mě to tam bavilo

Draw Planet je super. Víte proč? V budově, kde sídlí, je funkční páternoster. Jela jsem s ním poprvé v životě a byla jsem nadšená. Jako dítě. A na další lekci zase a pak zase. Někdy jsem koketovala s myšlenkou nevystoupit. Co se děje v místě “otočky”? Je nebezpečný to zjišťovat? A protože jsem trochu srábek, bezpečnější mi přišlo zjistit to na internetu. Koho to zajímá,
ať koukne na animaci.

Myslíte si, že páternoster není ten hlavní důvod, proč chodit na kurz kreslení? Budiž, důvodem může být i to, že v Draw Planet mají skvělé a sympatické lektory (osobně jsem poznala Marka, Sergeje a Báru) a celkově nabízejí velmi inspirativní prostředí a neformální přístup.

Vybrala jsem si kurz pro úplné začátečníky, který nabízel možnost vyzkoušet si různé techniky a najít si svého favorita. U mě se tím favoritem neočekávaně stalo pero s tuší. Má to takový nádech romantismu. Kromě něj jsme si vyzkoušely (jo, žádnej kluk mezi námi nebyl) tužku, uhel, pastel, akvarel a olej.

Lektorský přístup v kurzu ja takový hodně praktický. Sice jsem holka, co má ráda teorii a před každou praktickou činností si o tom ráda přečte knihu, než uvěří tomu, že by se do toho opravdu mohla pustit na ostro…ale to, že prostě rovnou kreslíte a lektor obchází a radí a směruje, mi ve finále přišlo jako dobrý způsob. I přesto, že jsem si u akvarelu prošla interním záchvatem vzteku, že prostě vůbec nevím, co mám dělat.

Draw Planet a kreslení jsem si zkrátka oblíbila. A protože moc nevěřím na svou disciplinovanost a odhaduju, že si jen tak nebudu kreslit sama doma, mám ještě v hledáčku kurz akvarelu, letteringu a ilustrátorství.
Třeba se někdy potkáme.