Čím dál víc inklinuju k podpoře lidí, kteří dělají něco jinak. Mimo zajeté koleje standardu. A to se týká i nákupů. Nebo zejména nákupů, jiné oblasti spíše pokulhávají. Skvělým místem, kde takové prodejce hledat (a taky všechno najít), je www.etsy.com. 

Etsy je takový větší, celosvětový Fler.cz. Seskupuje prodejce z různých oblastí i částí světa. Většinou “handmakery”, ale nevím, jestli je to podmínkou prodeje na webu.
Etsy se mi líbí, protože podporuje zajímavé osoby, které dělají něco, co je baví. Dělají to dobře, s láskou a vášní. Dělají to samy, svýma rukama a nezneužívají levnou pracovní sílu (bez ohledu na její věk).

Taky tam najdete hromadu inspirace, třeba pro vlastní tvorbu, byznys, zařizování bytu…
Někdy trávím hodiny brouzdáním po stovkách stránek a sledováním hezkých věcí a nápadů. To brouzdání trochu prodlužuje skutečnost, že jsou tam věci pro lidi opravdu nejrůznějších stylů a vkusů. Takže musíte třídit zrna od plev (a ta jsou pro každého pochopitelně jiná).

Má zrna jsou třeba tyhle obchody

Ty jsem si dala při svém brouzdání do oblíbených. Jednak jako součást třídícího procesu, druhak jako místo mého potenciálního utrácení.

Friendlyoak: vtipná potištěná trička
Natalprint: vtipné a veselé obrázky na listech z knih
SculPaperShop: papírové origami zvířecí sochy
RSVPhandcrafted: kožené drobnosti, mám od nich popruh na foťák, o kterém píšu v dalším odstavci
FrogTee: vtipná motivační trička
FeltSJie: originální pouzdra
ConsultingFanGeeks: kravinky pro fanoušky různých filmů
INSIDEgift: kožené tašky a doplňky
SanumiLeatherGoods: minimalistické kožené tašky, mám od nich tote tašku, o které píšu v dalším odstavci

Dva kousky mi říkají “má paní”

Prvním je tote taška od SanumiLeatherGoods. Ručně šitá, kožená, vymazlená. Vyrábí je slečna v Mnichově. Přišla mi asi po týdnu čekání krásně zabalená a se sáčkem gumových medvídků. V porovnání s cenou tašky naprostý detail. Ale právě takové detaily rozhodují o love brandech.

A druhá věc je popruh na foťák. Vyrábí je Daniel z RSVPhandcrafted, můžete si vybrat barvu, raznici (mám námořnickou kotvu), monogram (ten jsem nechtěla). A v krabičce dostanete i kartičku s poděkováním, že díky vám žije Daniel svůj sen. To vám v nákupáku neprodají. Další prodejce, který staví svůj byznys na detailech, emocích a lidském přístupu.

Dalším mým nákupem bude pár vtipných originálních triček, ať se ani v létě neztratím v davu. A taky máme doma pár prázdných zdí.. A taky..

No, koukněte sami a zkuste si nějaký kousek vybrat. Budete mít originální, kvalitní věc a dobrý pocit, který vám nákup u nadnárodního koncernu nedá.