Označení “volná noha” pro osoby samostatně výdělečně činné či moderně freelancery je vlastně odpovídající metaforou. Dobře vyjadřuje to, že jejich volnost je relativní. Jednou nohou totiž vždy v něčem vězí nebo jsou k něčemu připoutáni. Ať již jde o hrozbu, že příští měsíc nebudou mít dost zakázek, či jsou přinuceni ustupovat ve věcech, které jim ještě nedávno připadaly zásadní.

Chuť a potřeba odejít na volnou nohu a zkusit “one (wo)man podnikání” mívají různou příčinu. Přijdete o práci, v té stávající vás to nebaví, máte sny a plány, které chcete realizovat, cítíte vůni příležitosti nebo jde o jiný z dalších dvě stě čtrnácti možných důvodů. Dříve než takové rozhodnutí uděláte a zpečetíte razítkem z živnostenského úřadu, dejte na chvíli své představy na řetěz a pořádně prozkoumejte prostředí, do kterého je chcete vypustit. Radím následující postup.

1. Víte přesně, co budete světu nabízet?

Pro ty z vás, kteří mají ve svém životě o všem jasno a přesně vědí, kdo jsou, co chtějí a co pro to musí udělat, se tato otázka zdá jako položená někým, kdo to nemá v hlavě úplně v pořádku, tedy správně poskládané. A něco na tom bude. Ale těch, kteří vidí svět jako široké spektrum možností, ale neumí se přesně rozhodnout, po které sáhnout, je tato otázka trefou do černého. Začněte tedy tím, že si na ni odpovíte. A najdete i kloudnou odpověď na to, proč je to zrovna tato činnost.  A buďte si tím jistí, odpovědí i sami sebou. Když už budete ponoření do krajin své duše, zkuste se tam ještě zeptat na: Co od svého pracovního života očekáváte? Jak si představujete svůj pracovní den?

2. Máte schopnosti a dovednosti potřebné pro volnonožce?

Zajisté jste schopní, dovední až výjimeční, netřeba hledat pochyb. Otázka však spíš pátrá po odpovědích ohledně vašich předností a nedostatků, které úzce souvisejí s potenciálem úspěchu života na volné noze. Kromě dostatečných kvalit v oblasti vaší činnosti byste měli zvládat celou řadu dalších věcí. To máte: schopnost umět si určit priority, stanovovat plány a dodržet je, odolat prokrastinačním lákadlům, dotahovat věci do konce, po neúspěchu znovu vstát a zkusit to jinak, umět se prodat (umět říct “já něco umím, je to přesně tohle a nabízím vám to za přesně tamto”), touha stále se zlepšovat, umění komunikace, spolupráce a schopnost ustoupit ze svých představ atd. atd. Doplňujte si dál sami, nehodlám ten odstavec vydávat knižně.

3. Máte pro svůj um odběratele?

Jste už domluvení s někým, kdo bude chtít vaši práci, i za ni zaplatí? S jednou firmou, s vícero? Máte takové kontakty ve svém okolí? Umíte si je najít, nabídnout jim své služby? Máte nějakou zkušenost se (self)marketingem, s obchodem? Umíte si poradit s odmítnutím a komplikacemi? Kdyby otázky byly zbraň, dostali jste se právě do křížku s kulometem. Tak taste obranné štíty. Jak? Sadou promyšlených odpovědí.

4. Jaká je hodnota vašeho umu? Kolik si chcete vydělat?

Nezapomínejte při plánování svých příjmů na jednoduchou matematiku. Teď pravděpodobně chodíte do práce, na takových 160 hodin měsíčně. Vyděláte si 30 000 hrubého, takže máte (otvírám kalkulačku….) asi 187 korun na hodinu. Pokud si chcete udržet stávající příjem, musíte si tedy najít činnost, za kterou vám někdo zaplatí 187 korun za hodinu. Ale… Kdo opravdu těch 8 hodin denně maká? Tedy nebloumá po internetu a sociálních sítích, nezajde si s kolegou na kafíčko, cigárko či obídek, nevyřídí soukromé e-maily, nezahraje si nějakou hru… Kdo nic takového v pracovní době nedělá, ať hodí kamenem – po všem těch prokrastinátorech, kterými jsou běžné kanceláře zamořené. S rukou na srdci, čistého času odpracujete denně tak 5 hodin. To je 100 hodin měsíčně (tady (s pocitem hrdosti) kalkulačku nepotřebuju…), tedy si vyděláte 300 korun za hodinu opravdové práce. Další otázky tak zní: Kolik za hodinu dostanete za činnost, kterou chcete nabízet? Uvědomujete si, že za činnosti uvedené o pět řádků výše vám kromě zaměstnavatele nikdo nezaplatí? Pokud tedy nebudou doličným předmětem vaší činnosti.
P.S.: Omlouvám se všem zaměstnavatelům a pracovníkům u výrobních linek, že musí něco takového vůbec číst.

5. Jaké jsou alternativy?

Pokud se vám v průběhu čtyř předchozích kroků dostalo odpovědí, které vás před prací na volné noze spíše odrazují, najděte si alternativu, která naplní vaše potřeby. Zde jsou dvě možné. Najděte si zaměstnání ve firmě, kde budete rádi, ať již se za tím skrývají jakékoliv hodnoty a potřeby. Nebo se pusťte do pořádného podnikání. Rozdíl mezi freelancerem a podnikatelem je totiž hlavně ten, že podnikatel vydělává, i když zrovna nic nedělá, u freelancera se výdělek rovná vždy pouze vlastnímu vloženému úsilí.

A nebo se nebojte, nechte otázky nezodpovězené a práskněte do toho s odvahou a bez rozmyslu. I takoví úspěšní volnonožci jsou mezi námi.

Článek jsem původně psala pro www.hlavousrdcem.cz. Teď jsem jej trochu upravila a hlavně po nějakém čase stráveném na volné noze doplňuji o:

6. Vlastní zkušenost

Zatímco body 1-5 jsou takové všeobecnější, 6 je osobní a individuální. Při nějaké přemýšlecí chvilce mi docvaklo, proč tak nějak nemám pocit, že bych se nacházela v ideální situaci. Jako volnonožec dostávám většinou zadanou jenom nějakou malou část většího celku, projektu. A ukázalo se, že mi děsně vadí, že jsem ochuzena o část stojící na mých silných stránkách, tedy o tu, která by mě hlavně bavila a naplňovala. O tvorbu strategie, tvořivé ohýbání procesu, kontrolu nad průběhem a výsledkem celého projektu. A že jsem vlastně projekťák, který potřebuje být zainteresovaný ve všech částech celku, ne jenom v malé výseči. A který potřebuje tu pestrost a komplexnost činností.
Vlastně to není nic proti volné noze, i tomuto výlevu lze najít odpovídající volnonožní zakázky, jenom to má asi blíž k zaměstnání (i externímu) nebo podnikání.
Ale hlavně je to příklad neustálé reflexe, která je nutná nejen v životě na volné noze. Umět si objektivně vyhodnotit dosavadní kroky (včetně těch škobrtavých) a poučit se z nich.

Tady tomu rozumí líp

Téma, o kterém tady píšu, mi přijde zajímavé, ráda se nad ním zamýšlím, sbírám zkušenosti a informace. A viděla jsem u Melvilů, že chystají novou knížku o životě na volné noze. Jako většinu jejich knih ji můžu (i takhle v pytli) doporučit. Určitě vám nabídne volnonožství rozebrané na nanočástice a složené do životu prospěšného celku.

A taky si zkuste na otázky, které se tím článkem snažím nastolit, odpovědět v pracovním listě. Snad vám to pomůže při rozhodování, co s načatým pracovním životem.