“Knihovnooooo”, volávaly jsme jako děti na nepřítomnou knihovnu v lokacích s ozvěnou. A pak se smály. A pak se smály té ozvěně ozvěny. A pak znovu. A vlastně to dělám furt. Je to sranda zadarmo.

Před časem jsem “knihovnooooo” volala v obýváku, a ozvěna z toho naštěstí nebyla. Protože já ji fakt moc potřebovala.

Když milujete knížky, hodně čtete a baví vás knihy hromadit (protože knihy jsou stejně ta nejhezčí dekorace), vyplývají z toho dvě věci. 1. Házíte (zatím) bobek na e-knihy. 2. Potřebujete všechny ty knihy někde skladovat.
A přesně v téhle situaci jsem byla i já. A chtěla jsem nějaký pěkný a netradiční skladovací prostor. Žádnou běžnou knihovnu z IKEA, ale fakt reprezentativní designový kousek.

První z TOP5

A pak jsem si ji vymyslela. Viděla jsem někde obrázek poličky (niky) ve zdi a napadlo mě, že by to bylo hezký po celé zdi jako knihovna. Trvalo to děsně dlouho. Než jsem ji rozplánovala, rozkreslila, realizace, třídění knih… Ale dopadlo to a je to moje nejhezčí věc.

Je to jedna z pěti knihoven, co máme doma (ty ostatní jsou VŠECHNY z IKEA!). Ale je největší a nejkrásnější.
Většina návštěv ji obdivuje, někteří mužští všeználci si ale neodpustí poznámky na kvalitu zpracování. Ale to mi nevadí. Když někdo přistoupí ke knihovně naplněné knížkami, a místo na slova na obálkách kouká po nekvalitně zarovnaným sádrokartonu, stejně spolu moc společných témat do kupy nedáme.

O 214 kroků zpět

Když se pouštím do podobných akcí (investic), zaměřuju se na dvě důležité věci: estetiku a strategii.
Estetika byla jasná. Chtěla jsem něco, co přesně zapadne do prostoru, nebude k vidění v každém druhém obýváku a bude to “funkční design”.

Strategie zahranovala důkladnou analýzu a plán. Změřila jsem si knížky, které mám (na délku, výšku i hloubku). Vše důkladně rozkreslila, rozpočítala a rozvrhla. Není nic horšího, než udělat novou knihovnu a zjistit, že se tam některé knihy ani nevejdou. Myslím rozměrově, ne množstvím. Množství stejně neuhlídáte. A to platí i pro jiná místa, která mají něco pojmout. Nejen knihovny.

A o 524 kroků vpřed

A pak jsem si řekla, že by to chtělo trochu rozbít prostor a přibyl obrazový rám. Takhle už jsem skoro definitivně spokojená. Už mi stačí jenom nové skříňky, které jsou ve spodní části knihovny.
Jo, a všech těch 519 knížek, které mám (aktuálně) na seznamu ke koupení. Ale to bude chtít ještě jednu knihovnu. A ještě jeden dům. A pak už se asi skámoším s tou čtečkou.