Zjednodušování. Občas nevím, jestli ho miluju, nebo nesnáším. Přináší úlevu, zefektivnění, zrychlení. A taky snižuje nutnost snažit se a namáhat. Třeba mozek. O čem mluvím? O moderních přístrojích a programech založených na intuitivním ovládání.

Takových, kdy se nemusíte dlouho nic složitě učit, protože vše je vymyšleno tak, aby to co nejvíc ladilo s přirozenými mozkovými procesy. Ovládání těchto přístrojů a programů jde dobře dětem, protože nejsou zanesené vším tím naučeným a fungují přirozeně a intuitivně. Starší osoby s tím naopak můžou mít problém, protože to nezřídka znamená, že se musí něco “přeučit”. Já, coby věčné dítě, intuitivní věcičky miluju. A zároveň mě občas štvou za to, že díky nim nechávám svůj mozek trochu zahálet. Patří sem jednoznačně Apple přístroje. A taky Canva. On-line grafický program, ve kterém si snadno vyrobíte téměř jakoukoliv grafiku – od banneru přes leták až po vizitku.

Přiznávám, že vymýšlení a vytváření vizuálních drobností je moje “flow”. (Flow? Nějaká činnost, která vás baví tak, že ji většinou neodkládáte a při jejím vykonávání zapomínáte na čas a další fyzikálie). Jakmile mám na seznamu úkolů nějaký, k jehož dokončení potřebuju otevřít www.canva.com, jdu po něm hned.

A užívám si to. Tvořím, zkouším, ladím.

Jedním z mých kariérních snů je tvořit knižní obálky. Designově krásné, marketingově dokonalé a chytře propojené s obsahem. Kromě několika menších háčků, to má jeden velký hák, neumím pořádně pracovat s žádným velkým grafickým (vektorovým) programem. Tak si s Canvou aspoň dodávám pocit, že je to vlastně snadné, a že ten designér obálek není až taková bláznivina jako třeba touha být kosmonaut nebo kriminalista.

Profesionálové všech zemí,…?

Bavila jsem se o Canvě s kamarádkou, která dělá grafiku profesionálně. Jestli jako nemá strach, že grafici nebudou mít co žrát, protože udělat si pěkný leták je teď tak setsakramentsky snadný a dostupný. Nemá. Kdybych prý viděla, co tam jsou někteří nadšení amatéři schopní vytvořit, tahle otázka by mě ani nenapadla.

No jo, došlo mi až posléze, to, že ty osoby nemají estetické cítění (vrozené nebo naučené), ještě neznamená, že jim ty jejich výtvory nepřijdou dost dobrý. A dostatečný na to, aby se vyhnuli pomoci profesionála. Jinak by přeci nebyl svět zaplavený nevkusnými grafickými výtvory, i těmi “profesionálními.”

Ale jedno je jisté, v Canvě všechno stejně nevyrobíte. Má to svá omezení, tedy grafičtí profesionálové můžou zůstat profesionálně klidnými. A já se musím smířit s tím, že pokud chci někdy dělat ty obálky, musím se naučit s “velkým” programem. Minimálně. Plus další odrážky dovedností.

Ale na amatérské obrázky na můj amatérský blog to zatím stačí. Taky na pozvánky na oslavy, letáky pro klienty a mé nové vizitky. A hromadu inspirace a zábavy. Přesně tyhle dva přívlastky – inspirativní a zábavné, když splňuje položka na mém seznamu úkolů, nikdy se nedostane do pekla zvaného prokrastinace.

P.S.: Na internetu je řada kurzů ke Canvě, většinou placené, ale s průměrnou počítačovou gramotností se v programu zorientujete sami a snadno. Tak to určitě zkuste. Jo, a mluví to česky.

Dvě ukázky tříminutového Canva tvoření pro blog: