Všichni Se známe, jednoho dne Se totiž rozhodl, že bude naším vzorem, neoddiskutovatelnou autoritou. Takovou tou, co nepotřebuje vysvětlení, prostě je. Se nám diktuje, jak mají vypadat naše životy. Se rozhoduje, vytváří vzor, vládne světu “normálnosti”. Se zvládne a dokáže všechno. Se je osoba “na nekonečno”. A tenhle článek je vyhlášená válka. Do boje proti Se vyráží náš největší přítel Si

Všichni Se občas zveme na pomoc, abychom druhým poskytli příběh o tom, co Se dělá, nebo nedělá. A tím dali jasně najevo, jak věci zkrátka jsou, aniž bychom museli vysvětlovat, proč tak jsou.

Příklady? Mám jich dost

Obědvá Se v poledne.

Jo, klidně, ať v pohodě obědvá, když mu to tak vyhovuje. A Karel ať obědvá ve čtyři, Jindra ve dvě v noci a Alexandr v osm ráno. A já budu obědvat obvykle ve dvě, někdy v jednu a někdy ve tři. Jak zrovna chci.

To Se nedělá. 

Chudák Se. Ten toho ale nedělá. Občas to vypadá, že nedělá snad nikdy nic. Každý má pro něj vlastní příklad. Nikdy Se třeba nedloube v nose. Nikdy Se neprojde louží. Nikdy Se neodmlouvá oficiální autoritě.

Vstává Se před svítáním. 

Já mám ze tmy strach, potřebuju otevřít oči do světla. Copak jsem rozbřesk? A proč Se to pokládá za důležité, kdy vylezu zpod peřiny?

To Se k tomu hodně kupuje. 

Tak ať to Se kupuje, já to nepotřebuju. Přišla jsem si pro dva rohlíky, proč bych k nim kupovala kolo sýra? A vždycky, když mě Se přinutí koupit něco, co jsem původně vůbec nechtěla, jenom proto, že to sám kupuje, umře ve mně kousek sebehodnoty.

To Se neříká. 

Ono by Se mělo vůbec hodně držet hubu. Když Se nemá co říct. Ale obvykle Se mlčí spíš tehdy, když by Se něco říct mělo.

Ty příklady nejsou žádný můj výmysl, všechny z uvedených vět jsem v životě alespoň jednou slyšela. A kdybych je už nikdy víc neslyšela, nezblázním Se.

Se je navíc neschopnej lenoch

Určitě už jste zažili, že měl Se něco udělat a vykašlal Se na to. Museli jste to za něj udělat vy, vaše žena, dítě, advokát.

“To Se řekne.” Neřekl nic. Nakonec to za něj musel vyžvanit Karel.

”To Se uklidí.” Neuklidil nic. Kdyby to neudělala máma, leží to tam ještě teď.

”To Se zvládne.” Nehnul proto ani prstem, kdybyste si nenajali toho právníka, vězíte až po krk v průseru.

Jasné důkazy jeho lennosti a neschopnosti. A jak to obvykle končí? Větou “To Se povedlo.” Klasika – kritizuje, nic neudělá a slízne smetanu.

Do zbroje se ale obléká bojovník Si

Si je kámoš, ten nejlepší. Málokdo při vás tak stojí jako on. Chce pro vás vždycky to nejlepší.

Takže budiž toto vaše odpovědi na “Se přikázání” z našich příkladů:

“Já Si ten oběd uvařím ve dvě.”

“Já Si budu dělat, co budu chtít.”

“Já Si dám budíka na osmou.”

“Já Si to k tomu nekoupím.”

“Já Si řeknu, co potřebuju.”

Můj závěr?

Na Se není žádné spolehnutí. Spoléhejte Si na sebe, Se nikdy nehne prstem. Se není žádná autorita. Dělejte Si věci podle sebe. Ale nezapomínejte u toho, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Takže Se nemotejte do věcí, do kterých ani vám nic není a hleďte Si svýho.