Co je TED a proč ho doporučuju, najdete v prvním článku na tohle téma, ať se zbytečně neopakujeme a můžeme jít rovnou k nové várce. 

Z TEDích videí, která se protočila na mém monitoru, bych momentálně doporučila tahle. Zřejmě proto, že tak nějak rezonují s mou současností. Dozvíte se, jak místo krávovin dělat ty důležité věci. Jak se zbavit těch nedůležitých věcí (hmotných). Proč je důležité, jaké breberky se vám pohybují v trávicím traktu. Proč si definovat svůj strach, když něčeho chcete dosáhnout. A jak přimět lidi, aby vás poslouchali. 

Souhrnem: pár minut života výměnou za skvělé rady a moudra. 

Tim Urban: V mysli profesionálního prokrastinátora

Odkaz na video.

O co jde?

Vážně se nasmějete. Nejen tomu pocitu, že někdo mluví o vás, protože přesně takhle fungujete taky. A pokud ne, můžete se aspoň vysmát těm neschopným pitomcům, co to takhle mají. Ale bavíte se i díky prostému faktu, že Tim Urban je zkrátka vtipálek. Za mě je to jedno z nejlepších videí, která jsem na TEDu viděla, a myslím, že by mohlo sloužit i jako vzor, jak prezentovat. Prokrastinátory určitě namotivuje něco dělat, aspoň na tu chvilku, než se kormidla zase chopí opice. Nechápete? Koukněte na to video.

Graham Hill: Méně věcí, víc spokojenosti

Odkaz na video.

O co jde?

O Grahamu Hillovi už tady byla řeč, učil nás, jak se stát všednodenním vegetariánem. Teď nám pomůže zbavit se bordelu a vysvětlí i, proč to dělat. Dokonale mu rozumím. Za poslední dva roky jsem z našeho domu vypustila do světa několik stovek nepotřebných věcí, klidně bych se i vsadila, že to překročilo cifru se třemi nulami. A je to děsně dobrej pocit. Mám na téma zbavování věcí rozepsáno v jiném článku, takže ten můj dobrej pocit teď rozebírat nebudu a zaměříme se na Grahama. 

V prezentaci vychází z jednoduché rovnice – za posledních 50 let se ztrojnásobil prostor pro život průměrného Američana, i přesto roste byznys s osobními skladovacími prostory. Spolu s tím roste zadluženost, produkce CO2, stres a klesá pocit štěstí. Hustý, že? Co s tím? Koukněte na Grahama.

Rob Knight: Jak nás naše mikroby činí tím, kým jsme

Odkaz na video.

O co jde?

Tohle je jedno z hodně trendy témat posledních let – mikrobiota. 

Zatímco my, civilizované generace, zabíjíme breberky ve svém trávicím traktu za pomoci nadužívaných antibiotik a sterilní čistoty, civilizační choroby řádí. Poslední dobou mezi tím vědci objevují spojitost, a tou je právě mikrobiota. Ba co víc, zjistilo se, že různost našich mikrobů, vytváří lidskou rozmanitost. Ve spoustě ohledů. To musíte vidět, pochopíte leccos o svém „neviditelném těle”.

Tim Ferris: Proč si definovat spíš své strachy, než své cíle

Odkaz na video.

O co jde?

Tim Ferris (autor mnoha osobnostně-rozvojových bestsellerů) trpí bipolární poruchou a i kvůli ní si vyvinul metody, které mu pomáhají úspěšně přežít. Což vlastně potřebujeme i my, relativně duševně zdraví. Vycházejí se stoicismu a z principů jednoduchosti. Ve videu vás Tim provede systémem, ve kterém si v několika krocích definujete své obavy. Jak se jim můžete vyhnout, i třeba to, jak je případně napravíte. 

Cíl je jednoduchý – uvědomit si, že své strachy vlastně můžete mít pod kontrolou, a že nestojí za to, aby ovlivňovaly vaše rozhodnutí a tím i celý život.

Julian Treasure: Jak mluvit, aby vás lidé chtěli poslouchat

Odkaz na video.

O co jde?

Nejde o žádnou „školu správného přednesu”, ale o 7 hříchů komunikace. Těmi jsou:

  1. pomlouvání
  2. hodnocení
  3. negativita
  4. stěžování si
  5. výmluvy
  6. přehánění a lhaní
  7. dogmatismus (vydávání názorů za fakta)

S lidmi, pro které jsou denním komunikačním chlebem, se dříve či později nejspíš nebudete chtít bavit. Obzvlášť pokud si v těch sedmi kouscích sami moc nehovíte. Podle mě to má velký přesah do celkového chování a osobnostních charakteristik. A snaha nepoužívat je, je zároveň cestou k tomu být lepším člověkem.

Povídání o hříších je moc negativní? Koukněte na video, na 7 hříchů navazují 4 pozitivní principy… ať vám to tady nevyzradím celé.

No, pořád se zkrátka máme co učit. A vlastně je to úplně snadné, i díky TEDovi.