Minulý týden bylo 5. prosince. Den, kdy nevycházím z domu, protože mám od dětství fobii z čertů. Takových dětinských věcí se mě drží víc, ale tahle má tu výhodu, že mi dopřává den volna. Mínus čas strávený kontrolou, zda jsou všechny vchody protičertovsky uzavřené. Proč to dělám? Nevím, v skrytu duše možná tuším, že jsem chodící seznam hříchů a mám tedy stejně dlouhý důvod bát se pekelníků. Ale je to taky příležitost něco si třeba nakreslit a přesně o tom bude tenhle příspěvek.

V jednom z vůbec nejúspěšnějších článků tohohle blogu píšu o tom, jak jsem se v Draw Planet učila kreslit. Nevím, jestli na něj nenarazili zájemci o kurzy v téhle společnosti a samotný článek pro ně pak nebyl spíš zklamáním. Překvapivě totiž pojednával hlavně o výtazích. A možná skutečně vyvolal nadprůměrný zájem sám o sobě a nešlo jenom o omyl.

I s ohledem na to je s podivem, že jsem se tady nepochlubila mou druhou návštěvou Draw Planet kurzů. Možná to bude i tím, že jsem se na ně v polovině vykašlala. Chodila jsem tam na sketching a všechno bylo vlastně v pohodě. Až na to, že jsem děsně pomalá, takže zatímco ostatní nakreslili dva obrázky za lekci, já stěží jeden. A představa, že půjdu do parku a budu během pár minut načrtávat celé scenérie mě spíš děsila. Ale vyzkoušela jsem si nějaké nové věci a trochu víc si uvědomila, kde je na výtvarném nebi mé místo. No spíš ve výtvarném podzemí, ten správný výtah do nebe jsem zatím neobjevila.

To celé ale nemění nic na tom, že kurzy jsou sice hezká věc, ale když jinak kreslit nebudete, jejich přínos se snižuje na úroveň zabití volného času zajímavou aktivitou.

Jak na to? Jako protřelá začátečnice mám svůj plán

Ten plán byl vytyčen na potřebě přenášet na papír v obrázcích to, co se mi honí hlavou. Najít svůj výtvarný styl. Vybrousit techniku. Zlepšovat se. 

A mám tedy vytvořený postup. A zde je, protože kdo ví, třeba vám taky nějak pomůže.

1. Rozhodněte se, co a jak chcete kreslit

To je důležitá věc. Stylů, forem, technik atd. atd. je obrovské množství. A pokud je někdo nerozhodný, nebo (jak tomu říkám já) neschopný opustit možnosti ostatních alternativ, musí do toho zkrátka seknout a „specializovat se”. 

Podle čeho si vybrat? Má hlavní rada zní: nechoďte proti sobě, využijte toho, že jste „nějací”. Já třeba vím, že mám ráda originální, nečekané a vtipné věci, hravost a minimalismus. I na obrázcích. A že se dlouho nevydržím s něčím piplat. Takže velká olejová plátna jsou pro mě tabu. A v kurzech mě nejvíc bavily linery v kombinaci s akvarelem a tuš. 

V takovém rozhodování vám může pomoct i dvousvazková kniha 100 Ilustrators (mají ji třeba ve studovně Národní knihovny). Najdete v ní ukázky z díla těch nejlepších současných ilustrátorů celého světa. Stačí si z nich vybrat ty, co vás nejvíc oslovují a podívat se na to, co je spojuje. Někde tam se totiž bude schovávat vaše ilustrátorská osobnost.

Pomůže i kurz pro začátečníky, na kterém se zkouší různé techniky a styly. Některý z nich vám určitě víc sedne.

2. Přečtěte si nějakou knížku o základech

Těch najdete neuvěřitelné množství. Já jsem četla Umění ilustrace: vizuální myšlení, je hodně obecná, ale dobrá právě pro ten úvodní vhled do oboru. Dozvíte se nejen, jaké jsou nejběžnější styly, ale i jak pracují někteří populární ilustrátoři. A to mi přišlo hodně přínosné, protože vidíte, že to jsou vlastně obyčejné postupy, žádné zázraky vyčleněné pouze zasvěceným a extra talentovaným.

Druhou knihu z obrázku mám vyhlídnutou z knihkupectví a na seznamu pro Ježíška, třetí objednanou z Amazonu a ta už odráží moji akvarelovou volbu.

3. Založte si místa na sběr inspirací

Pinterest.com je jasná věc, na internetu není lepší místo, na kterém sbírat obrázky. Vytvořte si ale i další složku v počítači a tam si ukládejte printscreeny, odkazy na weby atd. Zkrátka všechno, co se vám líbilo – obrázek, věc, písmo, fotka,… A až nebudete vědět, co s prázdným papírem, projděte si to a nechte se inspirovat. A taky se kvůli té inspiraci hodně rozhlížejte kolem sebe – všude, nejen v galeriích nebo uměleckých knihkupectvích.

4. Trénujte, trénujte, trénujte

Čím větší výzvy si budete dávat, tím líp. Nejdřív ale zkuste pár věcí podle jiných obrázků (třeba právě z Pinterestu). Tím získáte základní sebejistotu, protože kreslit podle nakreslené předlohy vám určitě půjde. A bude to vypadat hezky. Pak ale už musíte přejít na kreslení toho, co vidíte v reálném světě. Což je o dost těžší, ale je to velký posun k třetí fázi – kreslení podle fantazie. No a tohle všechno dělat pořád dokola, kolem, s kolem. Ale spíš s tužkou. To bude lepší. A taky se skicákem, ten je základní výbavou, pokud to s kreslením myslíte aspoň trochu vážně. 

5. Najděte si mentora 

Většinu zvládnete sami, za pomoci internetu, knih a své vlastní píle. Ale mít po ruce někoho, kdo hraje v kreslení vyšší ligu, je vážně prospěšné. Jako začátečníci totiž nemusíte vidět, že když na tom obrázku provedete jednu malou změnu, stane se s ním jedna velká. 

Nemusí to být hned kurz, ale myslím, že těm mým kresbičkám prospělo, když jsem se dozvěděla, že tam mám málo kontrastu, tady by to chtělo přidat svělo a tady mi ujíždí perspektiva. Já viděla jenom, že to není úplně ono. Ale, kde to „ono” najít a jak to překreslit, jsem sama netušila.

Tak to je můj a teď i váš kreslící plán. Jo, a samozřejmě není rigidní, těmi body lze procházat i v úplně jiném pořadí. Důležité je hledat, něco dělat, zkoušet, chybovat, nevzdávat se. A hlavně se u toho bavit.