Labužnický zápisník bude tentokrát převážně mimopražský. Objevování v jiných lokalitách je možná zajímavější, má ale jednu velkou nevýhodu – pokud si nějaké místo hodně oblíbíte, máte to pak daleko a stýská se vám. My teď zamačkáváme slzu a utíráme slinu při vzpomínce na víkend v Jindřichově Hradci.

Kolonial Coffee 

Pokud bych chtěla mít u domu tuhle kavárnu (což bych tedy vážně chtěla), musela bych se za ní odstěhovat právě do Jindřichova Hradce. V jeho okolí jsme strávili tři dny a každý z těch dnů jsme sem zašli na kafe a nějakou tu dobrotu. Kavárna patří pod JHMD, tedy pod provozovatele zdejší slavné úzkokolejky a to se odráží i v interieru. Můžete si tu tak sednout třeba do veleroztomilého kupé. 

Kávu sem dováží z „kolonií” vynikající a zákusků jsme ochutnali hned několik – všechny byly originální, estetické a hlavně lahodné. A ten jejich větrníkový dort mi nedá spát ani po měsíci. 

Adresa: Na Hradbách 48, Jindřichův Hradec

Jídlo: @@@@@

Prostředí: @@@@@

Obsluha: @@@@

Větrníkový dort a pavlova z Kolonial Coffee.
Příjemné prostředí Kolonial Coffee.

Koláčovna

Další z objevů tohoto jihočeského města – pekárna s těmi nejlepšími koláči na světě. Pečou je tam v dávkách natolik přiměřených, že když si jeden (nebo dva) koupíte, je vždycky ještě trochu teplý. A to je stav, ve kterém je nejlahodnější.

Stejně jako u kavárny Kolonial jsme i tady zvládli 3 za 3 (tři dny, tři koláče) a máme teď v kapse uložený magnet, který nás sem přitáhne, kdykoliv se objevíme za hranicemi Jihočeského kraje.

Adresa: Masarykovo nám. 105, Jindřichův Hradec

Jídlo: @@@@@

Prostředí: @@

Obsluha: @@@@@

Dokonalý koláč z Koláčovny.

Besídka Slavonice

Umělecký hotel ve Slavonicích spojený s pražským divadlem Sklep (někteří jeho představitelé tu navrhli design jednotlivých pokojů) mě už dlouho lákal k ubytování. Stejně jako zdejší filmový a hudební festival, který pořádá Ondřej Trojan. Měli jsme ale čas jenom na zastávku po cestě z Hradce, takže tentokrát musel stačit oběd. A přestože je mi celý koncept hodně sympatický, u jídla ještě mají co dohánět. Nic ve zlém, možná jsme měli jenom smůlu, ale smažený květák byl velmi průměrný a frankfurtská polévka si odnáší stejné adjektivum.

Nakrájená umělecká atmosféra tam zkrátka chutná o dost lépe. 

Adresa: Horní nám. 522, Slavonice

Jídlo: @@

Prostředí: @@@@

Obsluha: @@@

Renesančně krásná Besídka ve Slavonicích.

Spojka Karlín

Trendy designový podnik v pražském Karlíně, do kterého mě pozvala kamarádka Péťa. Tomu místu asi nelze nic vytknout. Vše je na svém místě s instagramovou precizností – jídlo dobré a estetické, obsluha milá, vše promyšlené a vyladěné. Jiný příběh k tomu ale nemám.

Adresa: Pernerova 697/35, Praha 8

Jídlo: @@@

Prostředí: @@@@@

Obsluha: @@@@

Esteticky dokonalé udon nudle z karlínské Spojky.

Pod Farmou Klínec

Cestou z výletu do Písku (dočtete se v zářijové kultuře) jsme dokázali hladit hlad až skoro ku Praze a dorazili do restaurace v obci Klínec. Už dlouho jsem ji měla na seznamu, ani nevím, odkud se vzala – jestli mi ji někdo doporučil, nebo jde o objev z webu. Tak či onak, jsem za to ráda. Návštěvu jsme si tam užili a to hlavně kvůli těmhle položkám: velmi milý personál, útulná restaurace, dobré menu, slušné ceny. Já si dala vitello tonanto a pekanový koláč (na ten jsem se vrhla pomaleji a stihla jsem ho i vyfotit…). Určitě se tam při cestě na jihozápad ještě zastavíme.

Adresa: Klínec 11

Jídlo: @@@@

Prostředí: @@@@

Obsluha: @@@@@


Pekanový koláč z Farmy Klínec.