„To je úplná spanilá jízda,” řekla kamarádka Blanka, když jsem jí vyjmenovala, kde všude se chceme na naší letošní adventní cestě zastavit. Tak jo, to si půjčím. Do titulku článku o šesti zastávkách – čtyři jihočeská města v něm doplňují dvě rakouská. A spanilé to vážně bylo. Nejen adventně. 

Zastávka první – Tábor

Před několika lety jsme v jedné táborské restauraci objevili kasičku, do které se přispívalo na sochu zdejšího rodáka – Jiřího Hrzána. Vysypala jsem tam peněženku, protože tohohle herce zkrátka miluju. Pak se dlouho nedělo nic. Až letos v listopadu se ve zprávách objevila zmínka o tom, že Hrzánova socha byla konečně slavnostně odhalena. O první zastávce na naší cestě tak bylo snadno rozhodnuto. Socha je krásná a hravá, stejně jako její předloha. Najdete ji u táborského divadla, hned vedle rybníku Jordán. Tohle nasměrování vám třeba přijde vhod, my ji totiž nějakou chvíli marně hledali na městských hradbách.

Socha Jiřího Hrzána v Táboře.

A tak nám ani nevadilo, že s přívlastkem „adventní“ jsme toho v Táboře moc nezažili. Ale nakoupili jsme nějaké dárky ve skvělém kavárensko-knihkupeckém konceptu Jednota a ochutnali první letošní vosí hnízdo.

Zastávka druhá – Jindřichův Hradec

Při cestě na jih jsme Jindřichův Hradec nemohli vynechat. Naše v poslední době oblíbené město nás nezklamalo ani tentokrát – adventní trhy konající se na místním zámku byly vkusné a kouzelné. Přisladili jsme si je dortíkem v kavárně Kolonial. A objevitelská procházka nás zavedla do malebné uličky Pod hradem. Je to místo, kde máte pocit, že se zastavil čas. A to se hodí vždycky, nejen o adventu.

Romantický advent na zámku Jindřichův Hradec.
Romantický advent na zámku Jindřichův Hradec.
Romantický advent na zámku Jindřichův Hradec.
Romantická zákoutí Jindřichova Hradce.

Zastávka třetí – Český Krumlov

Hlavní cíl dne přinesl několik drobných zklamání – dobroty ve stáncích na náměstí byly spíše průměrné, davy nadprůměrné, místní obchody se zase o kousek posunuly směrem „je to nevkusný, ale turisté si to koupí“ a adventní akce v klášteře skončila pět minut před naším příchodem. Ale nebudeme úplní škarohlídi – na náměstí tam mají okouzlující betlém ve stylu tradičních dřevěných figurek a procházka městem po odjezdu turistických autobusů je pořád až nemravně romantická.

Kouzelný českokrumlovský betlém.
Kouzelný českokrumlovský kolotoč.

Zastávka čtvrtá – Linz

Linz vlastně obecně nepatří mezi naše oblíbené rakouská města, ale když už jsme měli cestu kolem, dali jsme mu předvánoční šanci. Úplně ji nevyužil. Prošli jsme dva trhy – jeden na Hautplatz a jeden na Schillerplatz. Na prvním jsme koupili krásný minimalistický betlém, na druhém ochutnali výbornou spíše typicky polskou zapékanku (zapečená bageta obložená různými dobrotami). Jiné nadšení se ale nedostavilo.

Zastávka pátá – Steyr

Čekalo totiž na další zastávku. Romantičnosti, kterou v Linzi těžko hledáte, má Steyr naopak na rozdávání. A my jsme ji sbírali nejen na adventních trzích na náměstí a na zámku, ale i v romantických zákoutích kolem řeky Enže. 

Steyr u řeky Enže.
Romantická zákoutí Steyru.

Na zdejších trzích si přijde na své každý návštěvník. Ten, co má rád klasiku, kolotoče i kvalitu – třeba na zámku je možné zaplatit si vstupné na trh s výběrovými designovými výrobky. 

Steyr – náměstí a trhy.

Zastávka šestá – České Budějovice

Opravdu hezký trh rozložený kolem Samsonovy kašny obkroužené ledovým kluzištěm byl milým překvapením. Také proto, že právě tady jsme si dali největší dobrotu celého víkendu. Byly to pořádně naducené palačinky od sympaťáků z místního podniku Žíznivá gumovka. Na ten se mimochodem při cestě do Budějovic musíte dojít podívat. Najdete ho totiž v nejužším a tedy i nejroztomilejším domě celého města, v Panské ulici. Palačinky tam můžete zapít řemeslným pivem.

Ledové království v Českých Budějovicích.

No a je po adventu, Vánocích i po článku. Tak zase za rok.