Občas si tady napíšeme o nových gastroobjevech. Některé z nich se pak stanou v mém životě stálicemi – až do omrzení, a to někdy trvá pěkně dlouho. Třeba jako u Vinohradského parlamentu. Ten je pro mě aktuálně tak neomrzitelným, až jsem si řekla, že si zaslouží vlastní článek. A ne, že by zrovna tahle restaurace potřebovala nějak popularizovat.

Do Parlamentu chodím s kámoškami na oběd, na pracovní schůzky, na večeři s manželem, i na té Štědrovečerní jsme tam byli. Nejradši mám jejich polední menu – je dobré, promyšlené, na talíř dostanete přiměřené množství a na pražské ceny je překvapivě levné. Obzvlášť, když to poměřujete tou kvalitou. A mají pestrý výběr, ale zase ne zbytečně moc. Z toho už je zřejmé, že je tohle pohostinství vyhledávané velkým množstvím lidí a přes oběd tam tak zažijete správný hospodský frmol. 

Personál Parlamentu se dělí převážně do tří kategorií – milý, vážně milý a extra milý. Výjimečně tam najdete vlažnější servírku, ale to už musíte mít opravdu blbej den. 

Ano, je fakt, že míst, kde se dá v Praze přes oběd dobře najíst, je dost, ale tu pravou lásku dělají drobnosti. Třeba, když se panu provoznímu zdá, že vaše knedlíky u koprovky jsou trochu sušší, a přinese vám navíc celou misku omáčky. A pravá láska zůstává, i když si uvědomujete nějaké ty malé nedostatky – jednou jsem měla nedovařené brambory v kulajdě, jednou trochu žvýkačkové maso … ale to se tady snadno odpouští.

A má láska k Vinohradskému parlamentu ještě vzrostla od té doby, co restaurace prošla na sklonku léta rekonstrukcí, a stropy tam teď zdobí trojrozměrní zástupci živočišné říše. V podstatě vám padají přímo do talíře. Naštěstí ne do slova, nevím, z jakého jsou materiálu a jestli je k jídlu… Ale třeba slepice stojící na hřbetu krávy mě asi nikdy nepřestane bavit.

Přímo tam miluju jejich kulajdu, taky předkrmový větrník s hovězím masem, sladké ovocné knedlíky s vanilkovou omáčkou, o Vánocích šneky, koprovku, jejich domácí limonády,… A ještě jsem tam zdaleka neochutnala všechno, což se doufám jednoho dne stane. 

A když už jsme u toho vychvalování – Parlament spadá pod síť Together, která vlastní hned několik dalších zajímavých míst – sousední belgickou hospodu Bruxx, Cukráře Skálu, asijskou restauraci Sia, chlebíčkové bistro Sisters. Všude jsme byli, pochutnali si, ale ve Vinohradském parlamentu to mám stejně nejradši.

Mňam.