Občas se pustím do třídění fotek. Z nich pak na mě vyskočí nějaké vzpomínky, které chci zanechat i tady, protože ta zachycená místa třeba stojí za návštěvu i vám. Z vybraných obrázků sice dost vykukuje zimní sezóna, ale krásně tam bude i v létě, až zase budeme moct ven.

Podolsko – vypuštěná Orlická přehrada

Kvůli opravě hráze se na podzim na několik měsíců vypustila větší část vody z Orlické přehrady, a to byla výjimečná příležitost podívat se do historie řeky Vltavy a taky na jindy nedostupné dno oblíbených rekreačních oblastí na pomezí Středních a Jižních Čech. Já jsem holka od Vltavy, mé srdce pluje po jejích vlnách, takže tuhle příležitost jsem si nemohla nechat ujít. Byli jsme se podívat na hráz nad Solenicemi a v Podolsku, tedy v podstatě na jednom a na druhém konci ‚Orlíku‘. 

Teď už je přehrada napuštěná, ale její hladina se kvůli opravám hráze znovu sníží v listopadu, takže nová příležitost netradiční podívané je za rohem.

Svojkovský okruh a Modlivý důl

Jsme země pískovcových skal. O nich si povíme trochu víc, až konečně dopíšu ty články o Českém ráji. Teď se ale vypravíme kousek dál na severozápad, na Českolipsko. Oblast mezi Sloupem v Čechách a Svojkovem je protkána stezkami vedoucími kolem jeskyní, vyhlídek a věží. My tentokrát zastavili ve Svojkově u zámečku a vydali se na Svojkovský okruh, který své návštěvníky dokrouží i do Modlivého dolu a k hlavnímu lákadlu cesty – ke kapli Panny Marie Lurdské vytesané do skály (v roce 1836). Tahle kulturní památka je i poutním místem a hlavně přírodní romantikou první kategorie. A protože do pískovce se asi snadno tesá, podobných (ne tak úchvatných) kaplí najdete v okolí hned několik.

Vinařská obec Vrbice

Malebnou vinařskou vesnici jsme navštívili na podzim v rámci Otevřených sklepů a průvodcem po jejích krásách mi byl manžel, který tam už jednou strávil nějaký čas na firemním teambuildingu. Pro ně jsou vinné sklípky zkrátka ideální destinací. Ale kromě toho vína tu najdete hned několik okomalebných záležitostí – kostel sv. Jiljí, větrný mlýn, sklepní lokalitu Stráž, která je vyhloubena v pískovci v sedmi patrech. 

Vltava a Vyhlídka opata Zavorala

Vltava plyne na začátku i na konci dnešního článku. V rámci osobní výzvy prochodit více rodný kraj, jsme se vypravili na okruh vedoucí k Vyhlídce opata Zavorala. Z té se vyhlíží na Vltavu (nádrž Slapy) a Kobylníky na jejím druhém břehu. A Metoděj Jan Zavoral? Byl rodákem z nedalekého Neveklova a také opatem Strahovského kláštera. Pro mě byl ale hlavně přítelem Karla Čapka a organizoval i jeho pohřeb, který se tehdy jiné instituce bály uspořádat. Takže frajer.

My zaparkovali v obci Radíč (kde je i nedávno zrekonstruovaný zámek) a vydali se do kopce na Hrazany, kolem zdejšího keltského opida na vyhlídku a podél romantického potoka Mastník zpět. Suma sumárum krokárum asi 14 kilometrů krásné cesty.