Český ráj je vlastně těžké nemilovat. Nejmenuje se takhle pro nic za nic. A já bych ráda jednoho dne prošla všechny turistické stezky, které přes něj vedou. Před časem jsem si dala tuhle výzvu a tady je první referát o jejím plnění. 

Píšu tu o kdejaké díře, kam vlezu, tak už je divný, že právě o tomhle motání se mezi pískovci tady zatím moc slov nepadlo. Možná i proto, že jsem si musela ujasnit, jak tuhle výzvu vůbec pojmu. Třeba jsem nevěděla, co s cestami, které jsme už kdysi prošli. Jít je znovu? Ano, výzva byla nová a tak se začíná od začátku. Co dělat, abych v tom objevování neměla bordel? Vezmu si na pomoc Mapy.cz (o nich bude ještě řeč). A nebude článek o téhle výzvě moc dlouhej? Byl by, kdybych se nerozhodla rozdělit ho do několika stezek. Takže tady je ta první z nich… 

Tři ostrovy Českého ráje

Český ráj je chráněná krajinná oblast rozkládající se na třech územních ostrovech mezi Jičínem, Turnovem a Železným Brodem (ostatní města v okolí, ať mi prominou, vybrala jsem si tenhle pravoúhlý trojúhelník). Skrz něj se klikatí celá řada turistických cest, ta nejvyhlášenější je Zlatá stezka Českého ráje. Kdybyste ji chtěli projít celou, počítejte s asi 150 000 kroky, měří totiž 119 km. Je značená červeně a provede vás těmi nejzajímavějšími místy oblasti. Kolem jednoho z těch nejvyhlášenějších ale kupodivu nevede. Řeč je o Prachovských skálách, kde už ale stejně všichni byli, protože, jak praví klasik, proč bychom se tam báli, že. V Českém ráji najdete i několik zámků, hradů a zřícenin. To máte: Sychrov, Trosky, Valdštejn, Kost, Hrubá skála, Pecka, Frýdštejn a další a další a další. A taky další.

Tři ostrovy Českého ráje.

Je toho zkrátka hodně, takže člověk potřebuje systém a pomocníka. Na Mapách.cz jsem si proto založila složku Český ráj, kde si vyznačuju jednotlivé prošlé trasy. A které to zatím jsou?

Mapy.cz – pomocník systematického objevitele.

Prošlapané stezky

Od zahájení výzvy máme s manželem v Českém ráji našlapáno něco přes 63 km. V těchto šesti cestách:

Vranová: Benešův okruh – 6 km

Okruh, za který já hlasuju ve fiktivní anketě nejkrásnějších stezek Českého ráje – je totiž až k přesycení nabitý vyhlídkami, skalami, slujemi, skalními bludišti a také odkazy k národní historii. Vyrazili jsme na něj z Malé skály, kde jsme se po návratu také posilnili u Boučků ve statku. Vedle jejich borůvkových knedlíků mi pak z výletu v hlavě utkvěla hlavně vyhlídka na Suché skály. 

Vyhlídka na Suché skály.

Kopicův statek a Hrubá skála – 11,1 km

Další okruh, nad kterým zaplesá srdce každého vlastence. Na statku totiž kdysi žil jistý Vojtěch Kopic, jehož největším koníčkem bylo rýt do okolních pískovců reliéfy s motivy české historie. Nešlo o žádného sochaře ani výtvarníka, takže velké umění nečekejte, i tak je tahle přírodní galerie zcela okouzlující. Kousek od statku pak začíná naučná stezka Hruboskalsko, která je pořádným koktejlem zážitků – od arboreta Bukovina, přes zámek Hrubá Skála až po lázně Sedmihorky a celou řadu krásných kamenných pramenů v jejich okolí. 

Z pískovcového díla Vojtěcha Kopice.

Jo, bylo to v únoru, bylo náledí a před námi šla jedna paní bosa. To jsou zážitky, které jsou sice už v jiné kategorii, ale jsou stejně tak nezapomenutelné jako přírodní krásy.

Klokočské skály – 9,7 km

Naučná stezka, na které je nejvábnějším lákadlem jeskyně Postojna, která je největší slují celého Českého ráje a narazíte tu i na zříceninu skalního hradu Rotštejn. V něm se nachází vchod do pekla. Fakt! Důkazem budiž pohádka S čerty nejsou žerty.

I čerti z Rotštejna musí někam chodit…

Valečov a Drábské světničky – 7,4 km

Na velevyhlášené Drábské světničky jsme se vydali přes naučnou stezku Příhrazskými skalami. Začíná u zříceniny hradu Valečov a vede přes skalní světničky. Ty byly obydleny až do konce 19. století a i přes jejich nepopiratelnou romantičnost jsme se ve skromnosti příbytků jako lidstvo naštěstí dost posunuli. My skromní nejsme vůbec a tak jsme s sebou měli i večeři. Dali jsme si ji na zřícenině hradu Klamorna a jsem si jistá, že to byl jeden z nejhezčích výhledů jaké jsem kdy u večeře měla.

Skalní domečky u Valečova.

Podtrosecká údolí – 16,5 km

Naučná stezka Podtrosecká údolí vede z vesnice Borek a je pohodovou vycházkou okolo několika rybníků a také kolem výjimečně roztomilého historického Podsemínského mostu. Když si od něj trochu zajdete mimo trasu, můžete se podívat na repliku hradiště Semín. My to nevěděli, tak třeba příště. Ale na zpáteční cestě jsme to vzali alespoň kolem zříceniny Trosky. Že jde o zajímavé putování, dokládá i fakt, že většina téhle trasy vede po Zlaté stezce Českého ráje.

Okouzlující Podsemínský most.

Údolí Plakánek a Kost – 13,6 km

Tahle stezka se jako jediná prošlapala k vlastnímu článku, takže na něj jenom odkážu, opakování netřeba.

No a co dál?

Ráda bych se teď v létě vrátila na Riegrovu stezku podél řeky Jizery a na hrad Valdštejn. A z míst, kde jsme ještě nebyli, chci vidět muzeum Českého ráje v Turnově a chystám se vystoupat na vrch Kozákov (je nejvyšší horou Českého ráje a zatím jsem se vždycky dívala jenom jeho směrem). 

Tak třeba se někde potkáme.